Proč fotky tisknout?

Proč fotky tisknout?

 

Fotografie je médium s víc než stoletou historií a lidé, kteří stáli u jejího zrodu, by se velmi divili, čemu se dnes taky říká fotografie. Většina fotografií se v současné době pořizuje digitálními fotoaparáty a má podobu digitálního souboru uloženého na nějakém paměťovém médiu. Jen zlomek pořízených fotografií se dočká fyzické reprodukce – přitom právě možnost držet v ruce víceméně realistické, poměrně rychle hotové (narozdíl od kresby nebo malby) a trvalé zachycení určitého okamžiku, nepochybně přispěla k oblíbenosti tohoto média. Dnes je možné si fotografii během chvilky zobrazit na displeji mobilního telefonu, tabletu a samozřejmě počítače. Přesto se fotografie pořád fyzicky reprodukují. V jakých situacích? Kdo a proč? A jak to tedy probíhá?

Kdo a proč

Historický odkaz

Pro některé z nás je fotogra e stále hmatatelnou záležitostí. Bylo to tak na začátku, jsme na to zvyklí a chceme, aby tomu tak bylo i dál. Pro většinu uměleckých fotografů je tištěná fotka pořád tím hlavním cílovým médiem. Prostě platí slova, kterými Scott Kelby, známý fotograf a autor oblíbených publikací o fotografování, uvádí kapitolu o tisku fotografií v jedné své knížce: vytištěná fotka – o to přece jde.

Přístupnost a pohodlí

V některých situacích je fyzická fotografie přístupnější než ta uložená v paměti nějakého digitálního zařízení, třeba když z nějaké příčiny digitální zařízení nefunguje. Fyzická fotka je i víc přítomná – když si ji pověsím na zeď, tak tam prostě je. Nemusím ji lovit někde v archivu stovek nebo tisíců digitálních souborů. Navíc lidské oko je mnohem víc zvyklé prohlížet si tiskovinu, je pro něj méně únavné dívat se na obrázky nebo číst texty na tištěné stránce než na displejích. 

Definitivnost

Spousta fotografů má jasnou představu o tom, jak má jejich fotografie vypadat. Proto si ji připraví a nechají vytisknout v požadované podobě a v té ji vystavují nebo prodávají. Jednou vytištěná fotografie má definitivní podobu. A nikdo už ji nezmění. Nehrozí, že ji lidé uvidí v desítkách provedení na desítkách různých displejů, často v podobě, která by autorovi nevyhovovala.

Působivost

Fotografie reprodukovaná na kvalitním papíře a pěkně zarámovaná bude nejspíš působivější v této podobě, než když ji zobrazíme na displeji počítače. Co když se rozhodnete, že chcete někomu darovat snímek, který má být vzpomínkou na určitý moment – v jaké formě takový snímek darujete? Výtisk bude nepochybně tou nejlepší volbou.

Když je řeč o působivosti, nemůžeme nezmínit formát: fotografie ve formátu například 120 × 80 cm už bude vidět a bude velmi efektní. A může být ještě větší. Už i formát 40 × 30 cm stojí za to. A velký formát je pořád ještě oblast fotografie, kde fyzická reprodukce převládá nad digitálním zobrazováním.

Jak se fotky fyzicky reprodukují

Obecně se dá říct, že se fotografie hlavně tisknou (různými technikami) a ve výrobním procesu převažují digitální technologie; původní analogové postupy jsou doménou jen malé skupiny nadšenců, nejsou ale rozhodně mrtvé. Nebudeme se tady ale rozhodně pouštět do technických detailů, spíš se zaměříme na formát a kvalitu.

Existují dva pěkné formáty, jak fotky reprodukovat fyzicky: prvním je fotokniha, druhým je velkoformátový tisk.

Fotokniha

Zjevným předchůdcem fotoknihy je klasické fotoalbum – do něj se jednotlivé fotky uspořádaly, zůstaly v určeném pořadí a taky byly na jednom místě. Pokud jsme tedy chtěli na nějaké momenty zavzpomínat, stačilo sáhnout po fotoalbu. Fotokniha je v podstatě fotoalbum, v řadě věcí se ale liší a nabízí víc.

Fotokniha je v první řadě kniha (akorát v ní převažují fotky), a může tedy mít mnohem pestřejší design než běžné album – týká se to obálky i vnitřních stran. Fotky na stránce můžou mít různé formáty, polohy, můžou se různě překrývat, lze dělat libovolné výřezy... Nezapomínejme, že digitální fotografie se navíc dají v počítači všemožně upravovat. Obrázky je možné libovolně obklopit textem. Fotokniha je skvělý formát pro zachycení krásných příběhů, např. z vašich cest. Ale funguje stejně dobře jako katalog. 

Pro výrobu fotoknih se používají různé tiskové technologie, které se liší kvalitou výstupu a samozřejmě ovlivňují i prodejní cenu knihy. Lze tisknout na různé papíry, použít různé materiály pro předsádky i pro knižní obálku.

Fotky ve velkém formátu

Když už fotku tiskneš, tak ať to stojí za to, hodilo by se tu říct. A velikost je určitě faktorem, který působivost fotky výrazně podpoří. (Na druhou stranu ne všechny fotky si zaslouží tisknout a ještě míň fotek si zaslouží tisk ve velkém formátu.)

Co už je velkoformátová fotografie? Názory na to se budou lišit, pro účely našeho článku řekněme, že třeba formát 60 × 40 cm a větší. Jaké je maximum? Pokud jde o fotorealistický tisk v pravém slova smyslu, tak čistě z hlediska tisku může být kratší strana asi 150 cm, delší strana je omezená délkou role (ty kratší mívají asi 12 m), v praxi je ale nutné přihlížet i k tomu, jestli v tak velkém formátu bude reprodukce skutečně dostatečně věrná předloze.

Velkoformátový tisk fotografií ve vysoké kvalitě se provádí pomocí speciálních inkoustových fototiskáren. Jsou to tiskárny s vysokým rozlišením a rozšířenou sadou inkoustů – těch může být až 12, vedle klasických tiskových barev CMYK tu najdeme i světlou azurovou, purpurovou a černou (tu i ve více odstínech a jednu lesklou a jednu matnou) a pak další pestré barvy (oranžovou a zelenou, nebo červenou, zelenou a modrou, záleží na značce tiskárny). Výsledkem těchto parametrů je, že lze reprodukovat přesné detaily, jemné přechody a velmi širokou paletu barev. Inkousty se používají takové, aby výtisky byly barevně velmi stálé.

Kromě tiskárny určuje kvalitu vytištěné fotografie i tiskové médium – těch je na výběr nepřeberně: matné, saténové i lesklé fotopapíry; akvarelové papíry, barytové papíry; plátna matná i lesklá, čistě přírodní nebo s příměsí syntetických vláken, syntetické fólie bílé i čiré, lesklé i matné... Kromě rozdílu v parametrech a vlastnostech je samozřejmě rozdíl i v ceně, existují média ekonomická i média prémiová určená pro archivní tisky.

Copy General má v nabídce jak fotoknihy, tak velkoformátový fotorealistický tisk. Fotokniha může mít skoro libovolný formát, vybrat si lze z široké palety papírů i úprav obálky. Připravíme pro vás i profesionální grafický návrh.

Standardní nabídka médií pro velkoformátový fotorealistický tisk zahrnuje všechny typy fotopapírů, barytové papíry, akvarelové papíry, dvě plátna i syntetické fólie, na objednávku můžeme dodat i další média. Na výběr je přes sto druhů rámů, desítky paspart, několik podložek a výtisk lze chránit nebo ozvláštnit sklem, plexisklem nebo laminací.

© 2018 Copy General